• Kliknij
  • Kliknij
  • Zobacz więcej

Wrzesień 2019

Drukuj
wrzesien2019Stefan Kropidłowski – Wieruszew
Od blisko 30. lat niekwestionowanym liderem społeczności sołeckiej Wieruszewa w wielkopolskiej gminie Kazimierz Biskupi, a także liderem współpracy między sołtysami, sołectwami i gminami jest Stefan Kropidłowski.
W skład sołectwa Wieruszew wchodzi również miejscowość Ludwików, gdzie mieszka radny sołecki Henryk Drzewiecki. W radzie sołeckiej są jeszcze trzej panowie: Kazimierz Brzuszczak, Marek Fabiszak i Arkadiusz Król, którzy wraz z Henrykiem Drzewieckim aktywnie współpracują ze swoim sołtysem. Działania Stefana Kropidłowskiego na rzecz wsi są bardzo dobrze odbierane przez mieszkańców. Być sołtysem to dla pana Stefana misja, której nadrzędnym celem jest troska o dobro wspólne. Otwarty na nowości i jednocześnie dysponujący dużym doświadczeniem w pracy samorządowej, często jest wykorzystywany jako mediator i negocjator w kwestiach spornych dotyczących ważnych spraw w życiu lokalnej społeczności. Skutecznie współpracuje z władzami gminy. Jest również aktywnym działaczem stowarzyszeniowym jako przewodniczący koła sołtysów gminy Kazimierz Biskupi Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów.
A tak wspomina styczeń 1990 roku oraz swoją rodzinną wieś, kiedy mieszkańcy obdarzyli go zaufaniem i wybrali sołtysem: „...nie było drogi, telefonów, oświetlenia ulicznego, droga gminna była nieprzejezdna...". Było za to dużo wyzwań przed nowym sołtysem, a więc i rozmów z sąsiadami jak poprawić poziom życia w ich rodzinnej wiosce i za co się najpierw zabrać. – Początki nie były łatwe i gdyby nie dobra współpraca z ówczesnym wójtem, nawet drogi przez wieś szybko by nie było – podkreśla pan Stefan. Dziś sołectwo Wieruszew pod wodzą sołtysa Stefana Kropidłowskiego może pochwalić się wieloma sukcesami i osiągnięciami. Po nadrobieniu zapóźnień infrastrukturalnych w latach 90. ubiegłego wieku i pierwszej dekadzie obecnego, mieszkańcy podjęli decyzje związane z wykorzystaniem funduszu sołeckiego – utworzenia i rozbudowy obiektów przestrzeni publicznej. Chodziło o scementowanie wspólnoty sołeckiej. A z drugiej strony o umożliwienie miłego i aktywnego spędzania wolnego czasu wszystkim mieszkańcom, od dzieci po seniorów. Dlatego więc w latach 2015–2017 wieruszanie przystąpili do rozbudowy placu sportowo-rekreacyjnego, na którym powstało małe boisko do piłki nożnej, pełnowymiarowe boisko do piłki siatkowej plażowej, boisko do koszykówki, plac zabaw dla dzieci, siłownia zewnętrzna i dwie chaty grillowe. Przybliżona wartość tej inwestycji wyniosła 71 tys. zł, nie licząc wkładu własnego mieszkańców i ich prywatnego czasu poświęconego na pracę przy budowie obiektów.
Wieruszanie nie poprzestali na tym i zaplanowali w kolejnych latach remont boiska do piłki nożnej, wyposażenie chat grillowych w stoliki i ławki, wybudowanie stałej sceny z przeznaczeniem na występy artystyczne oraz budowę ścieżki rekreacyjnej. Co ważne, inwestycje te są realizowane wspólnie z sołectwem Władzimirów i sołtys Jadwigą Kwaśniewską ze środków funduszu sołeckiego każdego wymienionego sołectwa.
Współpraca obu sołectw zaowocowała też organizacją wspólnego festynu wiejskiego. Na zaproszenie obojga sołtysów Jadwigi Kwaśniewskiej i Stefana Kropidłowskiego na festyn przybyli wójt i wicewójt gminy Kazimierz Biskupi, przewodniczący rady gminy, radni oraz sołtysi wraz z rodzinami, a przede wszystkim mieszkańcy Wieruszewa i Władzimirowa. Był koncert muzyki rozrywkowej, gry i zabawy dla dzieci, mecz siatkówki: najlepsi siatkarze obu sołectw kontra urzędnicy gminy; zabawa taneczna. Głównymi sponsorami festynu byli sami mieszkańcy Wieruszewa i Władzimirowa.
W sołectwie pana Stefana co roku organizowane są także dożynki parafialne, gminne, powiatowe, konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, wigilia dla seniorów, Dzień Kobiet. Jeden z nich, szczególnie uroczysty, zapadł w pamięć paniom, kiedy to ...pięćdziesiąt pięknych Pań 8 marca zawitało do świetlicy „U Zosi", by – jak doniósł „Kurier Kazimierski" – świętować Dzień Kobiet w miłym towarzystwie przy dobrym jedzeniu i tanecznej muzyce. Wysłuchały pięknego koncertu na skrzypcach w wykonaniu młodej artystki Natalii Włodarczyk. Panie zostały obdarowane życzeniami zdrowia i szczęścia oraz otrzymały tulipany. Organizatorami wieczoru byli: sołtys Stefan Kropidłowski oraz członkowie Rady Sołeckiej Wieruszewa.
W Kazimierzu Biskupim rokrocznie 11 marca odbywa się Gminny Dzień Sołtysa, w którym biorą udział wszyscy sołtysi z gminy i aktywnie uczestniczy przewodniczący sołtysów w gminie – Stefan Kropidłowski.
W sierpniu tego roku w sołectwie zostały zorganizowany na terenie sołectwa festyn charytatywny „Gramy dla Fabianka", podczas którego mieszkańcy sołectw Wieruszew, Władzmirów oraz wszyscy ludzie dobrego serca wspierali małego chłopca w chorobie.
Jako jeden z liderów dobrych sołeckich praktyk w gminie wziął udział w bardzo ciekawej międzygminnej wymianie doświadczeń w 2017 roku, kiedy sołtysi z gminy Aleksandrów Kujawski z wójtem przyjechali do Kazimierza Biskupiego, aby poznać tutejsze sołectwa i zobaczyć inwestycje zrealizowane z funduszu sołeckiego. Dyskutowali o podejmowanych w gminie inicjatywach i przedsięwzięciach, zwiedzili najciekawsze zabytki i obiekty turystyczne. Poznali historię gminy i ludzi w niej mieszkających.
Po kolejnym roku wytrwałej pracy przychodzi zazwyczaj czas na posumowania i dalsze plany. Takim momentem w ich życiu, scalającym całą społeczność, jest niewątpliwie czas dożynek uwieńczony mszą świętą w intencji mieszkańców obu wiosek w kościele parafialnym w Gosławicach. Nieco wcześniej parafianie przygotowują piękny wieniec dożynkowy, pieką chleb, którym po poświęceniu i zakończonej mszy dzielą się między sobą. Ta piękna tradycja dożynkowa jeszcze bardziej spaja społeczność Wieruszewa i Ludwikowa. Oczywiście nie samą tradycją i zabawą żyje sołectwo pana Stefana, lecz także pracą u podstaw. W 2017 roku sołectwo Wieruszew zajęło I miejsce za przygotowanie placu rekreacyjno-sportowego w konkursie na najbardziej uporządkowaną i zadbaną wieś w gminie Kazimierz Biskupi, w kategorii: zagospodarowanie miejsc użyteczności publicznej. Pan Stefan podkreśla duże zaangażowanie i pracę mieszkańców obu miejscowości, Wieruszewa i Ludwikowa, przy wykonywaniu tej inwestycji, jak również przy organizacji innych wspólnych wieruszewsko-ludwikowskich przedsięwzięć. A do zrobienia jest jeszcze wiele: wybudowanie stałej sceny, budowa ścieżki rekreacyjnej, dalszy remont boiska do piłki nożnej i doposażenie wiat grillowych.
Za swoją blisko 30-letnią aktywność społeczną, działalność na rzecz społeczności Wieruszewa i Ludwikowa i ogromne zaangażowanie w sprawy wsi pan sołtys Stefan Kropidłowski został uhonorowany zaszczytnym tytułem „Sołtys Roku 2017". Podczas tegorocznego spotkania członków Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów otrzymał także „Medal za zasługi na rzecz wolności"..
Grażyna Szady
 
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
 

Fot. archiwum sołectwa

Gazeta Sołecka, 9/2019, str. 6-8
1 Stefan Kropidłowski wraz z małżonką podczas dożynek.
2 Chętnych do prac na rzecz sołectwa nigdy nie brakuje.
3 Festyn zorganizowany przez sołtysów Wieruszewa i Władzimirowa.
4 Sołtys prezentuje „Medal za zasługi na rzecz wolności".
5 Kwiaty dla pań z okazji ich święta – Dnia Kobiet.
6 Podczas festynu charytatywnego „Gramy dla Fabianka".
7 Najlepiej zagospodarowany skwer na terenie gminy Kazimierz Biskupi.
8 Druhowie z OSP uczą jak udzielać pierwszej pomocy.
9 Sołtysi z gminy Aleksandrów Kujawski z rewizytą w Kazimierzu Biskupim.