• Kliknij
  • Kliknij
  • Zobacz więcej

Lipiec

Drukuj
07 2019Stanisław Matuszczak Kłomnice
Od 12 lat Stanisław Matuszczak jest sołtysem Kłomnic – wsi gminnej w powiecie częstochowskim w województwie śląskim, pięknie położonej nad rzekami Wartą i Wiercicą. Obecna przynależność Kłomnic do województwa śląskiego datuje się od czasu ostatniej reformy administracyjnej kraju tworzącej szesnaście województw. Jednak przez wieki ziemie te historycznie związane były bardziej z Wielkopolską niż ze Śląskiem. Największa miejscowość gminy – Kłomnice – powstała w XIII, a może nawet XII wieku i była gniazdem rodowym Kłomnickich herbu Oksza. Nazwę Kłomnice niektórzy wywodzą od słowa „kłomnia” oznaczającego sieć lub pułapkę na ryby czy ptaki. Kłomnice już wtedy były siedzibą bardzo rozległej parafii. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1404 roku i dotyczą należących do niej jedenastu wsi, co pokrywa się obszarowo z terenem dzisiejszej gminy.
Najgłośniejszym wydarzeniem XIX wieku na tym terenie było Powstanie Styczniowe i bitwa pod Kruszyną w sierpniu 1863 roku, w której Wielkopolska Brygada Kawalerii pod dowództwem generała Edmunda Taczanowskiego poniosła klęskę w walce z carskimi wojskami.
Sama wieś Kłomnice nie była dawniej wielką miejscowością. Przewyższały ją liczebnie i obszarowo sąsiednie Konary, Zawada, Garnek, nie mówiąc o Pławnie, Gidlach czy Mstowie. Tereny te były położone z dala od szlaków handlowych i komunikacyjnych, i dlatego nie rozwijały się. Dopiero budowa kolei warszawsko-wiedeńskiej w 1846 roku i związana z tą inwestycją lokalizacja stacji kolejowej dała impuls do szybkiego rozwoju wioski. Dlatego też, gdy w wyniku reformy administracyjnej w 1866 roku utworzono gubernie i powiaty (Kłomnice należały do powiatu Radomsko w guberni piotrkowskiej), właśnie w Kłomnicach umieszczono sąd gminny obejmujący swoim zasięgiem, oprócz Kruszyny (z Kłomnicami), również gminy: Garnek, Rzeki i Konary. Funkcjonował w Kłomnicach (dzisiejsza ulica Sądowa) aż do 1929 roku, kiedy już jako sąd grodzki został przeniesiony do Pławna, a później do Radomska. W Kłomnicach umieszczony był od XIX wieku Urząd Pocztowy.
Wieś zaczęła się intensywnie rozwijać gospodarczo. W 1888 roku Aureli Wunsche, właściciel majątku Nieznanice, wybudował z pomocą kapitału francuskiego Fabrykę Cykorii, gdzie produkowano cykorię w laskach jako dodatek do kawy. Po wojnie funkcjonowała ona jako „Herbapol”. I właśnie w tak ciekawej wiosce sołtysuje Stanisław Matuszczak – człowiek energiczny, zaradny, otwarty na ludzkie problemy. – Jest prawdziwym liderem, doskonale rozumie potrzeby i oczekiwania mieszkańców wioski. Dobrze zna swoich sąsiadów, wzbudza ich zaufanie, cieszy się szacunkiem i autorytetem – mówią o nim ludzie. – Jest doskonałym gospodarzem, poświęca prywatny czas, aby pracować dla swojej miejscowości, dba o porządek i estetykę w sołectwie, zajmuje się utrzymaniem terenów zielonych, a także chodników i placów wspólnie z Centrum Integracji Społecznej w Kłomnicach. Aktywnie promuje zbieranie opakowań po środkach ochrony roślin; podczas Gali Konkursu „Sołtys Roku 2017” odebrał nagrodę specjalną ufundowaną przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin dla sołectwa Kłomnice, którego mieszkańcy angażują się w odpowiedzialne gospodarowanie opakowaniami po środkach ochrony roślin.
Od 2007 roku, gdy został sołtysem (w 2010 roku – został również radnym), w Kłomnicach przeprowadzono między innymi z jego inicjatywy dużo inwestycji takich, jak: budowa targowiska, budowa skateparku dla młodzieży, remonty ulic i chodników. Rozbudowano Gminny Ośrodek Kultury, utworzono strzelnicę sportową, sfinansowaną w części z funduszy unijnych. Sołtys Matuszczak jest jednym z założycieli sekcji strzeleckiej i aktywnie propaguje tę dyscyplinę sportu, udziela się też w sekcji seniorów. Jest współorganizatorem Rodzinnego Turnieju Strzeleckiego, Turnieju o Puchar Powiatowego Zrzeszenia LZS z broni pneumatycznej i Turnieju Strzeleckiego z okazji Dnia Niepodległości o puchar Wójta Gminy Kłomnice.
Jest również wieloletnim działaczem Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Kłomnice. Dzięki jego staraniom przy szkole podstawowej funkcjonuje nowoczesna sześciostanowiskowa strzelnica dostępna dla wszystkich zainteresowanych sportem strzeleckim.
Pan Stanisław wraz z Radą Sołecką Kłomnic dobrze zarządza funduszem sołeckim, z którego wspierane są inicjatywy OSP, finansowane są zajęcia pozalekcyjne dla dzieci, na przykład wyjazdy na basen i zawody sportowe. Angażuje się w organizację aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu dla młodzieży i dorosłych, aby chętni mogli spędzać wolny czas na wędkowaniu przy zbiorniku wodnym, który jest systematycznie zarybiany. Organizuje zawody i festyny wędkarskie. Aktywnie uczestniczy w działalności Gminnego Ludowego Klubu Sportowego w Kłomnicach, którego przedsięwzięcia sołectwo wspomaga finansowo ze środków funduszu sołeckiego przeznaczonych na rozwój sportowy młodzieży.
Wspiera także Rejonową Organizację Emerytów i Rencistów w Kłomnicach organizując uroczystości z okazji Dnia Seniora, Dnia Kobiet, różnych świąt itp. Współpracuje z radą parafialną i parafią pw. św. Marcina w Kłomnicach. Przygotował teren pod parking przy cmentarzu, stara się również o odnowienie elewacji kościoła.
Od 1968 roku sołtys jest związany z Ochotniczą Strażą Pożarną, w latach 1977–1990 pełnił funkcję naczelnika i zastępcy prezesa OSP Kłomnice, a do 2000 roku już wyłącznie prezesa. Obecnie jest członkiem zarządu OSP. W trakcie swojej działalności przyczynił się do odremontowania i rozbudowy remizy, w której powstały dodatkowe pomieszczenia m.in. na przechowywanie nowego sprzętu. Wymieniono także samochody i sprzęt gaśniczy na bardziej nowoczesny. Pan Stanisław kładzie nacisk na szkolenie młodzieży w zakresie bezpieczeństwa i ratownictwa. Z funduszu sołeckiego wsi Kłomnice przeznaczono pieniądze na zakup sprzętu dla ratowania życia, a także dofinansowano zakup umundurowania dla druhów sekcji młodzieżowej. Wspomaga również młodzieżową orkiestrę dętą przy kłomnickiej OSP. Stanisław Matuszczak został odznaczony Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” i Brązowym Krzyżem Zasługi.
Za swoją długoletnią i aktywną pracę na rzecz sołectwa Kłomnice i jego społeczności, propagowanie sportu, rekreacji i zdrowego stylu życia wśród wszystkich grup wiekowych mieszkańców swojej wioski oraz działalność edukacyjną z zakresu bezpieczeństwa i ratownictwa przeciwpożarowego Stanisław Matuszczak został wybrany jednym z dwunastu najlepszych Sołtysów Roku 2017 w Polsce.
Grażyna Szady


Fot. archiwum sołectwa, M. Józefaciuk/Senat RP
Gazeta Sołecka, Nr 7(319), str. 6-8

  • 1
  • 10
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9


Podpisy:
1. Zadbane i uporządkowane centrum sołectwa to jego wizytówka.
2. Od 2007 roku w sołectwie istnieje funkcjonalne targowisko.
3. Dożynki Powiatowe w Kłomnicach.
4. W gminie inwestuje się w dobry stan dróg lokalnych.
5. Sołtys z wójtem – Piotrem Juszczykiem i skarbnikiem – Ewą Dąbrowską.
6. Od 1968 roku sołtys jest związany z Ochotniczą Strażą Pożarną.
7. Młodzież pamięta o ważnych historycznych rocznicach.
8. KGW Kłomniczanki podczas Kłomnickiego Jarmarku Wielkanocnego.
9. Sołtys wraz z innymi uczestnikami Forum Sołtysów.
10. Stanisław Matuszczak odbiera dyplom dla Sołtysa Roku 2017.