• Kliknij
  • Kliknij
  • Zobacz więcej

Sierpień 2018

Drukuj

sierp 2018Dorota Domagała – Rogalinek
Dorota Domagała, emerytowana nauczycielka matematyki, od ponad dziesięciu lat jest sołtyską Rogalinka w wielkopolskiej gminie Mosina, gdzie mieszka prawie od półwiecza. Zna więc świetnie problemy swojego sołectwa, a także większość kolejnych pokoleń mieszkańców, najpierw bezpośrednio nauczając, a od 1996 roku jako dyrektorka szkoły podstawowej. To z jej inicjatywy we wrześniu 2000 r. w szkole została oddana do użytku nowa sala gimnastyczna (wcześniej lekcje wychowania fizycznego odbywały się na korytarzu), którą uroczyście otworzył mistrz olimpijski lekkoatleta Szymon Ziółkowski.
Od 30 lat jest członkinią Koła Gospodyń Wiejskich, a od 1995 roku jego przewodniczącą. Na początku lat 90. ub. stulecia, jeszcze jako członkini Rady Sołeckiej Rogalinka, zainicjowała powołanie Społecznego Komitetu Telefonizacji, dzięki czemu powstała we wsi sieć telefonii stacjonarnej. W latach 1988–1990 i 2002–2006 była radną gminy Mosina reprezentując mieszkańców Rogalinka i sąsiedniego Sasinowa. W 1995 roku Dorota Domagała została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność społeczną dla mieszkańców swojej wsi i gminy Mosina.
W 2007 roku społeczność Rogalinka wybrała Dorotę Domagałę na sołtyskę. Za jej kadencji zaszło w sołectwie dużo pozytywnych i oczekiwanych przez lokalną społeczność zmian. Sam Rogalinek jest piękną i zadbaną wioską o 770-letniej historii, położoną nad Wartą w otoczeniu Rogalińskiego Parku Krajobrazowego słynnego dębami rogalińskimi i Wielkopolskiego Parku Narodowego, niedaleko Poznania. Z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do zamieszkania i osiedlenia się na stałe nie tylko dla mieszkańców Mosiny, lecz także Poznania. Słynie późnobarokowym drewnianym kościołem, krytym gontem, z pięknym i bogatym wyposażeniem, z późnogotycką rzeźbą Madonny oraz ołtarzami, które są przykładem sztuki ludowej. Urocza legenda o pięknej Madonnie z Rogalinka i darze wikliny przyciąga do sanktuarium pielgrzymów, a w sezonie wakacyjnym także turystów. W samej miejscowości mieszka około półtora tysiąca osób, a wśród nich są artyści, kolekcjonerzy i oddani temu miejscu społecznicy, którzy wspólnie z rdzennymi mieszkańcami tworzą niepowtarzalny klimat tej wioski.
Mieszkańcy Rogalinka to aktywni i pracowici ludzie. Niektórzy mieszkają tu od pokoleń, inni urzeczeni jego urodą wybrali to miejsce całkiem niedawno. Jubileusz 770-lecia istnienia wioski to szczególny moment w życiu mieszkańców, pozwalający poczuć dumę z historii i tradycji. Kiedy utożsamiamy się ze swoim miejscem zamieszkania, kiedy jesteśmy z niego dumni, stajemy się otwarci i gotowi do wspólnych pożytecznych inicjatyw na rzecz swojej miejscowości – czytamy w liście gratulacyjnym z okazji 770. lat Rogalinka, skierowanym na ręce pani sołtys Doroty Domagały przez samorząd gminy Mosina.
Zanim jednak w 2017 roku przyszedł czas świętowania, przez wiele dekad Rogalinek, jak większość wsi w Polsce, był bardzo niedoinwestowany. Od czasu, gdy sołtyską jest pani Dorota Domagała, dzięki jej staraniom i rady sołeckiej, powstało we wsi przedszkole publiczne, zespół szkół wraz z gimnazjum, a także apteka, przychodnia lekarska i poczta. Wybudowano nowe chodniki przy drodze wojewódzkiej i dwie utwardzone drogi gminne – Kościelna i Podgórna. Pani sołtys zainicjowała założenie kanalizacji i doprowadzenie gazu ziemnego do domów mieszkalnych, dostosowała w porozumieniu z władzami Mosiny gminną komunikację autobusową do potrzeb uczniów dojeżdżających do szkół i dorosłych do zakładów pracy. Wytyczono ścieżkę spacerową łączącą Rogalinek z Sasinowem.
Podczas swojego sołtysowania pani Dorota współpracuje z dyrekcją zespołu szkól w Rogalinku, zna zarówno potrzeby, jak i oczekiwania uczniów oraz nauczycieli i stara się pomagać szkole, m.in. korzystając z funduszu sołeckiego. Od wielu lat dba o rozwój kultury w swojej społeczności, organizuje wyjazdy do opery w Poznaniu, operetki, kina i teatru, a latem nad morze łącząc wypoczynek ze zwiedzaniem ciekawych miejscowości i lokalnych zabytków. Od kilku lat organizuje także krótsze weekendowe wypady po Polsce, które są bardzo popularne wśród mieszkańców Rogalinka. Okres wakacyjny to wspólne wyjazdy na wypoczynek nad morzem – w tym roku mieszkańcy pojechali do Rewala.
W 2014 sołtys Dorota Domagała otrzymała Order Wdzięczności Matce Wsi przyznany przez Samorząd Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Poznaniu z okazji 45-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Rogalinku. W 2015 roku sołectwo zostało wyróżnione główną nagrodą w konkursie „Zielona Gmina” w kategorii „Pasy zieleni”. W 2016 roku pani Dorota współtworzyła projekt „Jeden dzień w sołectwie Rogalinek – przyroda, kultura i tradycja”, który spośród 142 projektów z całego województwa wielkopolskiego został laureatem konkursu organizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych. Dorota Domagała ma również bardziej spektakularne osiągnięcia, jej placek drożdżowy na maśle – jeden z elementów tego projektu – w 2012 roku zwyciężył w Ogólnopolskim Festiwalu Dobrego Smaku.
Dzięki zaangażowaniu pani Doroty co roku w Rogalinku odbywa się wiele ciekawych i twórczych imprez integrujących lokalne środowisko, takich jak: Dzień Babci i Dziadka, Dzień Dziecka na placu zabaw połączony z licznymi konkursami z nagrodami dla dzieci i pokazami, Dzień Seniora, Wianki na powitanie lata, cykliczna impreza „Pieczona pyra”, Mikołajki dla dzieci, biegi o Puchar Sołtysa, spotkania z okazji Świąt i Nowego Roku. Bardzo uroczyście obchodzone są dożynki wiejskie połączone z korowodem, występami zespołów ludowych, rozgrywkami sportowymi oraz degustacją swojskich wypieków i potraw. Pani sołtys dba również o estetykę i czystość wsi, a jej dom i ogród są pięknym przykładem, że warto dbać o swoje otoczenie. Miłośniczka kwiatów, służy też radą jak pielęgnować ogród. Docenia także walory ruchu na świeżym powietrzu oraz aktywności w każdym wieku i stanie zdrowia. Za jej kadencji we wsi powstało trawiaste boisko piłkarskie, siłownia na powietrzu przy szkole, plac zabaw dla dzieci. Stara się zrozumieć zarówno potrzeby matek z dziećmi czy młodzieży, jak i seniorów, a uczestnicząc w sesjach Rady Gminy w Mosinie promuje sukcesy mieszkańców Rogalinka i Stasinowa. Dzięki jej staraniom w Rogalinku działa Klub Malucha dla dzieci do trzeciego roku życia z zajęciami wspomagającymi ich prawidłowy rozwój. Współfinansuje z funduszu sołeckiego warsztaty oraz zakup pomocy edukacyjnych dla najmłodszych.
Troszczy się również o osoby niepełnosprawne współpracując z różnymi stowarzyszeniami, zorganizowała m.in. występ osób z zespołem Downa podczas Dnia Kobiet. Działalność pani Doroty wspiera KGW, Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Towarzystwo Przyjaciół Dębów Rogalińskich, Klub Sportowy „Szczupak”, Koło Wędkarskie Rogalin, Klub Sportowy „Kotwica”, drużyna piłkarska „Orły Rogalinek”, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mosinie oraz Gminne Centrum Informacji.
W tym roku 30 mieszkańców Rogalinka i gminy Mosina uczestniczyło w bezpłatnym kursie komputerowym „E-kompetencje drogą do rozwoju personalnego". Jesienią sołectwo włączy się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości i 100-lecia powstania wielkopolskiego.
– Dorota Domagała to sołtys niezwykły, obejmujący swoimi działaniami bardzo szerokie grupy mieszkańców i posiadający liczne pasje i zainteresowania. Nieobce są jej tematy związane z codziennymi problemami mieszkańców. Dba o inwestycje na wsi, podejmuje liczne inicjatywy, organizuje wiele działań na rzecz mieszkańców, nie boi się codziennej ciężkiej pracy. Słucha ludzi, którzy do niej przychodzą ze swoimi problemami, każdemu próbuje pomóc – podpisali się pod listem rekomendującym Dorotę Domagałę: Alina Szkudlarska, Danuta Kądzielak, Stanisława Młyńczak z Zarządu KGW w Rogalinku, które zgłosiły panią sołtys do konkursu, Rada Sołecka, Burmistrz Mosiny Jerzy Ryś, proboszcz parafii w Rogalinku Eugeniusz Kiszka, dyrektorka Zespołu Szkół Monika Szufnarowska oraz Rada Rodziców, Towarzystwo Przyjaciół Dębów Rogalińskich, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Za swoje wieloletnie zaangażowanie w sprawy wsi i jej promocję na forum ponadlokalnym, umiejętność mediacji i podejmowania trudnych tematów nurtujących społeczność wiejską, a także pomoc najbardziej potrzebującym sołtys Dorota Domagała została wybrana jednym z dwunastu najlepszych Sołtysów Roku w kraju w roku 2016.

Grażyna Szady
Fot. archiwum sołectwa, M. Józefaciuk/Senat RP
Gazeta Sołecka, nr 8(308) str. 6-7, 19

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7


1.Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła.
2.Wspólne zdjęcie z  biskupem Stanisławem Gądeckim.
3.Zespół Impuls uświetnia wiele sołeckich uroczystości.
4.Co roku w sołectwie obchodzony jest Dzień Kobiet.
5.Rogalinek pamięta o 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
6.Rogalinek leży nad Wartą w otoczeniu Rogalińskiego Parku Krajobrazowego.
7.Pani Dorota odbiera list gratulacyjny Prezydenta RP Andrzeja Dudy.