Palce lizać
WARZYWNE SŁODKOŚCI
Słodkości z dodatkiem warzyw mają zaskakująco dobry smak oraz miękką i wilgotną konsystencję. Nie tylko wybornie smakują, ale są także mniej kaloryczne i bogatsze w cenne składniki odżywcze niż tradycyjne ciasta i owocowe dżemy.
Dżem marchewkowy z nutą pomarańczy
− 1 kg marchewki
− 20 dag cukru
− sok z dwóch cytryn
− pomarańcza
− łyżeczka cynamonu.
Marchewkę obierz, pokrój na mniejsze kawałki, zalej wodą i ugotuj do miękkości. Gdy wystygnie, zmiksuj na gładką masę. Potem przełóż ją do garnka z grubym dnem, dodaj cukier i mieszając smaż na małym ogniu przez 30 minut. Przez ten cały czas mieszaj, by nie przypalić pulpy marchewkowej. Następnie dodaj sok z dwóch cytryn oraz sok i startą skórkę z jednej pomarańczy. Zamieszaj i smaż kolejne 10 minut, ciągle mieszając. Gorący dżem przełóż do wyparzonych i suchych słoiczków, zakręć, odwróć do góry dnem i pozostaw do wystygnięcia.
Sernik dyniowy
− średniej wielkości dynia
(ok. 1,5 kg)
Spód:
− 15 dag kakaowych herbatników
− 80 g roztopionego masła
Masa serowa:
− 2 szklanki purée z dyni
− 60 dag twarogu mielonego
− 25 dag serka mascarpone
− 30 dag cukru
− opakowanie cukru wanilinowego
− opakowanie Sernixu
− 4 jajka.
Dynię pokrój na kawałki, wypestkuj, wstaw do pieca rozgrzanego do 200°C i piecz do miękkości przez 45 minut. Gdy lekko przestygnie, wybierz łyżką miąższ dyni i zmiksuj na gładkie purée. Foremkę o średnicy 24 cm wysmaruj masłem, a jej dno wyłóż papierem do pieczenia. Ciasteczka zblenduj na piasek i połącz z roztopionym masłem. Masą ciasteczkową wylep dno tortownicy i odłóż do lodówki na czas przygotowania sernika. Do miski przełóż dyniowe purée, ser zmielony oraz mascarpone i ucieraj do momentu połączenia się składników. Następnie dodaj cukier i cukier wanilinowy oraz Sernix i miksuj jeszcze przez chwilę. Na końcu dodaj kolejno jajka i miksuj krótko – tylko do połączenia składników, by nie napowietrzyć sernika. Masę serową przelej do tortownicy, wyrównaj powierzchnię i wstaw do nagrzanego piekarnika do 180°C na 15 minut, po czym zmniejsz temperaturę do 120°C i piecz przez kolejną godzinę. Studź przy uchylonych drzwiczkach piekarnika, po czym sernik wstaw do lodówki na całą noc. Wierzch możesz polać lukrem lub polewą z białej czekolady.
Dżem z cukinii z cytrynową nutą
− 2 kg cukinii
− 70–80 dag cukru
− fix do dżemu
− otarta skórka z 4 cytryn.
Z obranych cukinii wydrąż nasiona, pokrój je w drobną kostkę i przełóż do garnka. Dodaj fix, wymieszaj i gotuj ok. 15−20 minut na małym ogniu, co jakiś czas mieszając. Później dodaj cukier, skórkę cytrynową i gotuj kolejne 10 minut, nie zapominając o mieszaniu. Następnie dżem przełóż do wyparzonych słoików, zakręć i odwróć je do góry dnem. Dżem przechowuj w lodówce lub w chłodnej piwnicy.
Muffinki marchewkowe
− 2 jajka
− 20 dag cukru
− 30 dag obranej marchwi
− 3 dag orzechów włoskich
− 3 dag płatków owsianych
− ¾ szklanki oleju
− ¾ szklanki maki
− po 2 łyżeczki sody oczyszczonej
i proszku do pieczenia.
Marchew zetrzyj na tarce. Orzechy posiekaj. Jaja ubij z cukrem na sztywną pianę. Do piany dodaj startą marchew, olej, orzechy, płatki owsiane, mąkę, proszek do pieczenie i sodę. Wymieszaj wszystko miękką łyżką. Przełóż ciasto do foremek muffinkowych i piecz w 170°C przez 20−25 minut.
Dżem z cukinii i pomarańczy
− 2,5 kg cukinii
− 4 pomarańcze
− 2 galaretki pomarańczowe
− 3 łyżeczki kwasku cytrynowego
− 80 dag cukru
− skórka otarta z dwóch pomarańczy.
Cukinie obierz, usuń pestki i pokrój w kostkę. Zasyp cukrem i odstaw na 12 godzin. Potem wraz z sokiem przełóż do garnka i gotuj około godziny, aż będzie miękka. Dodaj miąższ z pomarańczy i na małym ogniu gotuj jeszcze kilkanaście minut, aż masa zacznie gęstnieć. Garnek zdejmij z ognia. Po chwili dodaj galaretki, kwasek i skórkę startą z dwóch pomarańczy. Dokładnie wymieszaj. Dżemem napełnij wcześniej wyparzone słoiki, zamknij i pasteryzuj około 15 min. Ewa