POMOSTY I PLAŻE SOŁECKIE – jak to zrealizować?
Lokalizacja pomostu musi być zgodna z dokumentami planistycznymi w danej gminie (MPZP). Jeżeli więc obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu, należy sprawdzić w pierwszej kolejności, czy budowa pomostów nie jest zakazana, a później czy nie ma ograniczeń co do parametrów zabudowy w odniesieniu do pomostów. W przypadku braku MPZP, zanim dokonamy zgłoszenia wodnoprawnego czy zdobędziemy pozwolenie, należy uzyskać w gminie ostateczną decyzję o warunkach zabudowy. Należy pamiętać, że w sytuacji, gdy przedsięwzięcie planowane jest do realizacji na terenie form ochrony przyrody, projekt decyzji lokalizacyjnej podlega uzgodnieniu m.in. z właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska. Gdy budowa pomostu może się wiązać z naruszeniem przepisów dot. danej formy ochrony przyrody, organ ten odmówi uzgodnienia. W praktyce dzieje się to wtedy, gdy np. budowa pomostu związana jest z koniecznością usunięcia szuwarów lub będzie realizowana w pobliżu siedlisk stanowiących przedmiot ochrony.
Jeżeli pomost ma pełnić funkcję przystani, w sytuacji gdy liczba planowanych do cumowania jednostek wynosi nie mniej niż 10, a pomost taki zajmuje więcej niż 20 m linii brzegowej, będzie to zamierzenie, które może potencjalnie oddziaływać na środowisko. W tej sytuacji w pierwszej kolejności należy uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach prowadzenia przedsięwzięcia. Decyzja wydawana jest na wniosek inwestora, który musi przedłożyć kartę informacyjną przedsięwzięcia. W toku postępowania, w którym występuje współdziałanie innych organów (m.in. organów inspekcji sanitarnej, PGW Wód Polskich i regionalnych dyrektorów ochrony środowiska), na inwestora może zostać nałożony obowiązek przedłożenia raportu oddziaływania na środowisko.
W przypadku pomostów o długości całkowitej do 25 m i wysokości do 2,5 m, liczonej od korony pomostu do dna akwenu, wystarczy zgłosić roboty budowlane. Jak widzimy, nie jest istotna tutaj szerokość pomostu, jednak trzeba mieć na względzie, iż w przypadku, gdy szerokość będzie większa niż 3 m, w organie architektoniczno-budowalnym będzie trzeba przedłożyć nie zgłoszenie, a pozwolenie wodnoprawne.
Należy pamiętać, że grunty pokryte wodami stanowią własność właściciela wody, a więc w przypadku wód płynących (rzeki, naturalne jeziora) będzie to Skarb Państwa reprezentowany przez PGW Wody Polskie. Właściciel powinien wyrazić zgodę na budowę na jego terenie. Prawo wodne przewiduje możliwość oddania w użytkowanie gruntów pokrytych wodami m.in. na cele sportu, rekreacji, turystyki, amatorskiego połowu ryb, a więc cel ten będzie spełniać budowa rekreacyjnego pomostu. Zasadą jest ponoszenie z tego tytułu opłaty rocznej. Jednak jeżeli użytkownikiem jest jednostka samorządu terytorialnego i realizuje cele, o których mowa powyżej, oraz zapewnia powszechny i bezpłatny dostęp do wód, wówczas jest zwalniana z opłaty rocznej z tytułu użytkowania gruntów pokrytych wodami.
Jeżeli mówimy o terenie plaży, którą chcemy wykorzystać na cele społeczne, położonej na tej samej nieruchomości co wody płynące, także powinniśmy zawrzeć właściwą umowę dzierżawy lub użyczenia z PGW Wody Polskie, reprezentującymi Skarb Państwa. W przypadku umów dzierżawy zawieranych z jednostkami samorządu terytorialnego nie ma obowiązku przeprowadzania przetargu.
Jakub Gwit
Administratywista, Wójt Gminy Powidz