• Kliknij
  • Kliknij
  • Zobacz więcej

Palce lizać...

Drukuj

2024 11 kulinaria

Dynia na słodko i wytrwanie


Dynia nazywana jest królową jesiennych warzyw i obecnie stała się dość popularna. Dyniowe purée może być składnikiem słodkich wypieków: babek, tart czy serników. Z ugotowanego i zmiksowanego miąższu raz innych dodatków stworzysz także inne, wytrawne potrawy, np. gulasze, kopytka lub puszyste racuszki. Poza tym nic tak nie rozgrzeje w chłodne wieczory, jak aromatyczna dyniowa zupa.
Nasze dyniowe propozycje to:


Krem z dyni

- 1,5 kg dyni, np. hokkaido
- 30 dag batatów
- 4 cm korzenia świeżego imbiru
- 2 ząbki czosnku
- 3 szklanki bulionu
- płaska łyżeczki curry
- 1/2 łyżeczki papryki słodkiej
- szczypta papryki ostrej
- 200 ml mleczka kokosowego.

Dynię i bataty obierz, pokrój w kostkę i ułóż na blaszce. Skrop oliwą i piecz przez 20 minut w temperaturze 180°. Do garnka wlej bulion, dodaj upieczone warzywa, czosnek, starty imbir i przyprawy. Gotuj przez 10−15 minut na średnim ogniu. Następnie zdejmij z palnika, wlej mleczko kokosowe i zblenduj na gładki, aksamitny krem. Dopraw ewentualnie do smaku solą, pieprzem i curry. Zupę możesz podać z ulubionymi dodatkami jak: podprażony słonecznik, pestki dyni, ewentualnie grzanki.


Placuszki dyniowe

pełna szklanka drobno tartej dyni
pół szklanki jogurtu naturalnego
2 niepełne szklanki mąki pszennej
3 jajka
cukier wanilinowy
łyżeczka proszku do pieczenia
pół łyżeczki sody
olej roślinny do smażenia.

Dynię obierz ze skóry, usuń pestki i zetrzyj na tarce o małych oczkach. Do dużej miski wlej pół szklanki jogurtu, wbij jajka, dodaj startą dynię z sokiem i wszystko wymieszaj łyżką. Do innej miski wsyp przesianą przez sito mąkę, cukier wanilinowy, proszek do pieczenia oraz sodę. Sypkie składniki przesyp do miski z mokrymi składnikami, dokładnie wymieszaj i odstaw na 15 minut. Po tym czasie smaż placuszki na oleju i wykładaj na ręcznik papierowy by usunąć z nich nadmiar tłuszczu. Podawaj z cukrem pudrem lub polane syropem klonowym.

Gulasz dyniowo-mięsny

60 dag polędwicy wieprzowej
duża cebula czerwona
3 ząbki czosnku
2 szklanki bulionu warzywnego
60 dag dyni
1 op. passaty
2 łyżki masła
łyżka posiekanej natki pietruszki
sól i pieprz.

Mięso pokrój w kostkę, przypraw solą i pieprzem. Obsmaż z każdej strony na maśle. Dodaj pokrojoną w piórka cebulę oraz czosnek. Zalej bulionem i gotuj na średnim ogniu. Gdy odparuje nadmiar wody i mięso będzie miękkie, wlej passatę, dodaj obraną i pokrojoną w kostkę dynię. Gotuj jeszcze około 20 minut, aż dynia będzie miękka. Gulasz najlepiej smakuje na drugi dzień po przygotowaniu, kiedy wszystkie smaki się połączą.

Sernik z musem dyniowym (fot)

Spód ciasta:

1/2 kostki masła
żółtko
łyżka śmietany
szklanka mąki pszennej
czubata łyżka kakao
3 łyżki cukru.

Masa serowa:

1 kg sera zmielonego
3 szklanki musu z dyni (upieczony rozgnieciony miąższ)
6 łyżek mąki ziemniaczanej
2 łyżki mąki pszennej
4 jaja (żółtka i białka osobno)
2 łyżki cukru.

Zagnieć ciasto i wylep nim dno formy wyłożonej papierem do pieczenia. Ponakłuwaj widelcem i piecz 20 minut w temp. 150°C. Ser zmiksuj z cukrem i żółtkami. Dodaj mus dyniowy, mąkę pszenną i ziemniaczaną. Białka ubij na sztywno z dwiema łyżkami cukru i dodaj do masy serowej, delikatnie wymieszaj. Masę wylej na upieczony spód i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 C. Po 5 minutach zmniejsz temperaturę do 150°C i piecz jeszcze godzinę.


Konfitura dyniowo-pomarańczowa

70 dag dyni (samego miąższu)
2 pomarańcze
łyżeczka startego imbiru
200 ml wody
5 łyżek cukru brązowego.

Dynię pokrój w drobną kostkę. Z pomarańczy zetrzyj skórkę i wyciśnij sok. Do garnka wrzuć dynię, dodaj skórkę, sok, wodę, imbir i cukier. Gotuj na małym ogniu, aż dynia zmięknie. Potem wszystko zmiksuj na gładką masę. Konfiturę jeszcze raz podgrzej i gorącą przełóż do słoika. Słoik mocno zakręć, odwróć do góry dnem i pozostaw do ostygnięcia.

Ewa