Sołtysie, daj kasę!
Wrzesień to czas zwoływania zebrań wiejskich i uchwalania wniosków o przyznanie środków z funduszu sołeckiego w gminach cieszących się w przyszłym roku dobrodziejstwem dysponowania funduszem sołeckim. Najbardziej aktywni i kompetentni sołtysi i sołtyski już od momentu uzyskania od wójta/burmistrza informacji o wysokości środków przysługujących sołectwu prowadzili akcję informowania mieszkańców o możliwości zgłaszania przedsięwzięć do realizacji w ramach funduszu sołeckiego.
Urządzamy się z funduszem sołeckim Naciski i widzimisię
Prawomocność zebrania, drugi termin
Bardzo proszę o informację w sprawie zebrania wiejskiego sołectwa. W statucie sołectwa jest, że zebranie ma moc prawną, jeśli uczestniczy w nim 1/10 mieszkańców uprawnionych do głosowania. Jeśli takiej liczby nie ma, sołtys odczekuje 15 minut i otwiera zebranie, jeśli jest obecna 1/20 mieszkańców uprawnionych do głosowania. Zebranie to ma moc prawną.
A jak jest z zebraniem wiejskim w sprawie ustalenia zadań z funduszu sołeckiego? Ustawa mówi, że musi być obecnych 15 mieszkańców sołectwa. Jeśli mimo powtórzonego ogłoszenia za 7 dni takiej liczby nie ma (np. obecnych jest 10 mieszkańców) to nie można uchwalić zadań z funduszu sołeckiego i fundusz zostanie utracony? Nasze sołectwo jest bardzo małe (200 mieszkańców) i zdarzyło się, że najpierw przyszło na zebranie tylko 7 osób, w drugim terminie 17, ale nie mogliśmy na zebraniu dojść do zgody co do wyboru przedsięwzięcia. I trudno było potem ponowne zwołać zebranie, na którym byłoby co najmniej 10 mieszkańców, także z uwagi na wymagany statutem termin zwołania zebrania wiejskiego. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? – zwrócił się z pytaniami Zenon Jadanowski sołtys sołectwa Wonna w gminie Biskupiec.