• Zobacz więcej

Szczypiorek

Drukuj

szczypiorek-bio2

Choć do Europy przywędrował ze wschodu, dziś jest stałym elementem naszej kuchni. Odmiana europejska, dostępna w Polsce, ma fioletowe kwiaty i długie, wąskie łodyżki, które są puste w środku. Szczypior ma charakterystyczny, cebulowy smak, dlatego świetnie podkreśla wiele potraw. Odmiana chińska ma nieco inny aromat, bardziej przypominający czosnek.
Szczypiorek zawiera kwas krzemowy, białko, tłuszcze, węglowodany, błonnik, cukry, witaminy – witamina A, witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3, B6 i B9), witamina C i E, a także liczne substancje mineralne, np. ważny dla gospodarki elektrolitowej potas, cenny wapń, żelazo niezbędne do prawidłowej pracy układu krążenia oraz działającą antybakteryjnie siarkę oraz cynk, fosfor, jod, magnez, mangan, miedź i sód.
Intensywny aromat szczypiorku, to wysoka zawartość olejków eterycznych, które obecne są również w klasycznym czosnku i cebuli. Olejki te mają silne właściwości bakteriobójcze, co w połączeniu z siarką sprawia, że szczypiorek również jest wyjątkowo pomocny w zwalczaniu infekcji oraz stanów zapalnych. Zawartość substancji lotnych oraz siarki decyduje ponadto o jego lekko przeczyszczających właściwościach. Siarka działa też korzystnie na skórę, jest ważna w przeciwdziałaniu trądzikowi oraz poprawia elastyczność naskórka. Ponadto szczypiorek wspomaga perystaltykę jelit i z tego względu bywa bardzo pomocny przy zaparciach. Co za tym idzie, przyśpiesza metabolizm i zaostrza apetyt. Ze względu na swój skład i właściwości zdrowotne zaleca się jego spożywanie przy nadciśnieniu (delikatnie obniża ciśnienie krwi) oraz chorobach krążenia.
Podobnie jak wszystkie nowalijki szczypiorek ma niewiele kalorii. W 100 g jego zielonych listków znajduje się ich raptem 30. Szczypiorek powinien być nieodzowną przyprawą w diecie odchudzającej i niskosodowej – dzięki swojemu wyrazistemu smakowi, pozwala nadać potrawie wystarczająco dużo charakteru, by nie trzeba było dodawać do niej soli.
Szczypiorek to bardzo zdrowy dodatek do potraw i najlepiej smakuje wiosną. Pobudza apetyt, więc można dodać go do posiłków niejadka. Posiekanym szczypiorkiem warto posypać jajecznicę, kanapki, a jego intensywny smak i aromat wzbogaci niejedną sałatkę. Szczypiorek znakomicie komponuje się z twarożkiem, warto dodawać go również do past kanapkowych. W sezonie wiosennym i letnim szczególnie dobrze smakuje z chłodnikiem czy z młodymi ziemniaczkami.
Szczypiorek jest bardzo łatwy w uprawie, dlatego jeśli nie masz ogródka z łatwością wyhodujesz go na balkonie lub parapecie. Wystarczy do doniczek lub skrzynki wsypać ziemię, zrobić dołek i wsadzić po kilka małych cebulek. Następnie delikatnie przysypać je ziemią po bokach, aby się nie ruszały i podlać wodą, najlepiej mineralną. Doniczki ustawić na parapecie lub balkonie i pamiętać o regularnym podlewaniu.
Plewka