• Kliknij
  • Kliknij
  • Zobacz więcej

Równe prawa wszystkich kół gospodyń wiejskich

Drukuj
11 października 2024 roku Sejm zaakceptował poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich, zgodnie z którą można będzie rejestrować (jako koło gospodyń wiejskich) także koła działające także na obszarze miast. Zakończyła się już parlamentarna procedura legislacyjna tej nowelizacji. Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta RP.

W Polsce jest obecnie ok. 16 tys. kół gospodyń wiejskich wpisanych do rejestru Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zgodnie z ustawą z 2018 roku, ok. 2,5 tys. kół działających na podstawie ustawy z 8 października 1982 roku o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz ok. 500 kół działających na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku – Prawo o stowarzyszeniach.



Nowelizacja ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników przewiduje zrównanie praw wszystkich kół do dofinansowania (dotacji), co oznacza, że pieniądze na swoją działalność będą mogły dostać także koła gospodyń wiejskich zrzeszone w kółkach rolniczych (działające na podstawie ustawy z 8 października 1982 roku o społeczno-zawodowych organizacjach rolników), jeżeli zarejestrują się w ARiMR.

W tym celu konieczne jest nadanie osobowości prawnej tym kołom gospodyń wiejskich, które osobowości prawnej nie posiadają, co również wynika z tej nowelizacji. Ponadto nowelizacja przewiduje, że koło zrzeszone dotychczas w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych nie traci statusu organizacji o charakterze społeczno-zawodowym.

Nowelizacja przewiduje możliwość prowadzenia działalności – przez koła gospodyń wiejskich zrzeszone w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych – na podstawie dwóch ustaw jednocześnie (ustawy z dnia 9 listopada 2018 roku o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy z dnia 8 października 1982 roku o społeczno-zawodowych organizacjach rolników).

Ustawa umożliwia działanie koła gospodyń wiejskich zrzeszonego w kółku rolniczym (a tym samym jego wpisu do rejestru kół gospodyń wiejskich prowadzonym przez ARiMR) w miejscowości, w której siedzibę posiada inne koło gospodyń wiejskich.

W nowelizacji jest też przepis przejściowy, na podstawie którego koła gospodyń wiejskich wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich przed dniem wejścia w życie tej nowelizacji, które są zrzeszone w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, będą przekazywać w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy informację, że są zrzeszone w tym związku. Koła te będą przekazywać powyższą informację kierownikowi powiatowego biura ARiMR właściwemu ze względu na siedzibę tego koła. Red.