Od 16 września 2024 roku świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa według nowych zasad
W wyniku nowelizacji przepisów przede wszystkim rozszerzony został krąg osób, które mogą uzyskać prawo do świadczenia z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.
Nowe rozwiązania skracają okres pełnienia funkcji sołtysa uprawniający do uzyskania świadczenia z 8 do 7 lat oraz znoszą wymóg pełnienia funkcji sołtysa przez co najmniej dwie kadencje i wymóg pełnienia tej funkcji na podstawie ustawy z 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym.
Nowelizacja wprowadziła także zmiany ułatwiające przeprowadzenie postępowania dowodowego w sytuacji, gdy wnioskodawca nie dysponuje danymi potwierdzającymi okres pełnienia funkcji sołtysa. Konieczność uzyskania oświadczeń potwierdzających tę okoliczność od osób zamieszkujących w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa, zmniejszono z 5 do 3 osób.
Od 16 września 2024 roku świadczenie z tytułu pełnienia funkcji sołtysa może uzyskać osoba, która spełnia łącznie nw. warunki:
- osiągnęła wiek emerytalny (60 lat – kobieta, 65 lat – mężczyzna)
- pełniła funkcję sołtysa przez okres co najmniej 7 lat (bez względu na to, czy funkcja była pełniona przed czy po 1990 roku)
- nie była karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w związku z pełnieniem tej funkcji.
Podstawa prawna
* ustawa z dnia 24 lipca 2024 roku o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz.U. z 2024 r., poz. 1246)
** ustawa z dnia 26 maja 2023 roku o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa (Dz.U. z 2023 r., poz. 1073