Powstał portal Solectwo.org.pl
Jako partnerzy inicjatywy pn. Sołectwo.org.pl serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony solectwo.org.pl będącej portalem dedykowanym sołtysom, samorządowcom, urzędnikom i liderom działającym w sołectwach jako jednostkach pomocniczych gminy. Nowo powstały portal stanowi swoiste vademecum wiedzy niezbędnej do skutecznego funkcjonowania sołectwa.
Na stronie można znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące sołectw oraz webinaria i podcasty poświęcone funduszowi sołeckiemu, przepisom prawa samorządowego, statutom sołeckim oraz najistotniejszym problemom wspólnoty mieszkańców.
Inicjatywa pn. „Sołectwo.org.pl” jest realizowana w ramach Programu „Wsparcie inicjatyw poradniczych”, prowadzonego przez: Stowarzyszenie „Wiatraki Mazur”, Fundację Fundusz Lokalny SMK, Żywiecką Fundację Rozwoju i Fundację Nauka dla Środowiska.Program jest finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033.
Event, jakiego jeszcze nie było! Agro-Premiery© – kierunek rolnictwo 5.0
Już 24-25 stycznia 2025 roku, Międzynarodowe Targi Poznańskie staną się miejscem dla przełomowego wydarzenia w polskim rolnictwie – Agro-Premiery®. To wyjątkowe spotkanie skierowane jest do osób prowadzących nowoczesne gospodarstwa wielkopowierzchniowe oraz do tych, którzy chcą rozwijać swoją działalność zgodnie z technologiami przyszłości. Agro-Premiery® to przestrzeń, w której liderzy branży i eksperci spotykają się, aby wyznaczyć najnowsze kierunki w polskim rolnictwie.
Równe prawa wszystkich kół gospodyń wiejskich
11 października 2024 roku Sejm zaakceptował poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich, zgodnie z którą można będzie rejestrować (jako koło gospodyń wiejskich) także koła działające także na obszarze miast. Zakończyła się już parlamentarna procedura legislacyjna tej nowelizacji. Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta RP.
W Polsce jest obecnie ok. 16 tys. kół gospodyń wiejskich wpisanych do rejestru Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zgodnie z ustawą z 2018 roku, ok. 2,5 tys. kół działających na podstawie ustawy z 8 października 1982 roku o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz ok. 500 kół działających na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku – Prawo o stowarzyszeniach.