• Kliknij
  • Kliknij
  • Zobacz więcej
VIII Pielgrzymka Sołtysów do Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu

VIII Pielgrzymka Sołtysów do Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu

Liderzy wsi z Wielkopolski i diecezji kaliskiej uczestniczyli 16 marca w VIII Pielgrzymce Sołtysów do Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu....

Szesnaście propozycji zmian legislacyjnych

Szesnaście propozycji zmian legislacyjnych

Czternastoosobowa grupa sołtysów z całej Polski została przyjęta przez Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołownię. Uczestnikami...

Sołtys Roku 2023

Sołtys Roku 2023

Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń do 22. edycji Konkursu „Sołtys Roku”. Wypełnioną, wydrukowaną i podpisaną kartę wraz z oświadczeniami i...

  • VIII Pielgrzymka Sołtysów do Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu

    VIII Pielgrzymka Sołtysów do...

  • Szesnaście propozycji zmian legislacyjnych

    Szesnaście propozycji zmian...

  • Sołtys Roku 2023

    Sołtys Roku 2023

2024 04gs

czarny bez

20latUE

info pre3

egazeta1kiosknexp

 

akte2

Europejskie Forum Rolnicze

g3g3

Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej, która będzie obowiązywała po 2020 r., była głównym tematem debaty podczas Europejskiego Forum Rolniczego, które odbyło 23–24 marca w Jasionce k. Rzeszowa. Dyskusja z udziałem polskich i europejskich polityków była jednym z głosów w europejskiej debacie o priorytetach w polityce dotyczącej wsi i rolnictwa w krajach UE w nadchodzących latach.

Krzysztof Jurgiel, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, powołując się na wypowiedź przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera o tym, iż w UE wszyscy powinni być równi, a żaden kraj nie może być pod jakimkolwiek względem dyskryminowany podkreślił, że Polska oczekuje podniesienia dopłat bezpośrednich do takiego poziomu jaki jest w krajach tzw. „starej Unii". Zdaniem Stephane'a Traverta, ministra rolnictwa Francji, wyrównanie dopłat jest problemem „wrażliwym" i w tej sprawie jest potrzebna dalsza dyskusja z uwzględnieniem wysokości produkcji rolnej i poziomu życia rolników w poszczególnych państwach Unii. Dodał, że wszystkie kraje powinny „iść do przodu" razem. Za konsensusem w sprawie dopłat opowiedział się Pavel Sekac, wiceminister rolnictwa Czech. Węgry popierają kraje, które walczą o lepszy budżet dla rolnictwa oświadczył Zsolt Feldaman, zastępca sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa Węgier. Obecną politykę rolną warto przenieść na kolejny okres – dodał.

Z kolei Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa UE, powiedział, że celem Unii jest stworzenie konkurencyjnego rolnictwa, żeby można było sprzedawać unijne produkty rolne na całym świecie. Ważnym zadaniem stojącym przed rolnikami jest większy udział sektora rolnego w ochronie środowiska naturalnego. Nie ma innego zawodu, od którego tak dużo się oczekuje. Unia będzie wspierać młodych rolników. Chce też wspomagać rozwój tzw. rolnictwa precyzyjnego i „cyfrowego", które wykorzystuje najnowsze technologie satelitarne i programy komputerowe. Odnosząc się do przyszłego budżetu unijnego Hogan stwierdził, że podatnicy z Danii, Finlandii, Niemiec, Francji, Szwecji nie chcą już płacić więcej do wspólnej kasy UE. Jakie przekonać te kraje, żeby chciały zwiększyć wpłaty? Na to pytanie nie ma odpowiedzi. Hogan powiedział, że decyzje o budżecie UE muszą zapaść z udziałem wszystkich 27 państw.

Podczas forum odbyły się debaty, m.in. na temat nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie, wykorzystania biogazu na terenach wiejskich, technik nawożenia roślin, nowoczesnych instrumentów finansowych i ubezpieczeń w rolnictwie. W Jasionce swoje produkty i usługi przedstawili również producenci maszyn rolniczych i instytucje pracujące na rzecz wsi i rolnictwa.

Organizatorem Forum był Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, patronem honorowym – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zaś patronem medialnym m.in. Gazeta Sołecka.

* * *

Podczas Europejskiego Forum Rolniczego została wręczona nagroda im. Józefa Ślisza. Laureatem zostało Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, które zrzesza Polaków uhonorowanych medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", przyznawanym przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

Nagroda im. Józefa Ślisza ma na celu uhonorowanie organizacji lub osób, które wyróżniają się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych.

* * *

Józef Ślisz urodził się 20 marca 1934 r. w Łukawcu k. Rzeszowa. Po ukończeniu szkoły średniej prowadził gospodarstwo w Łące niedaleko Jasionki. W 1981 r. był współorganizatorem strajków chłopskich w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych. Strajkujący domagali się rejestracji związku zawodowego rolników, zrównania praw rolników indywidualnych z sektorem spółdzielczym i państwowym. W lutym 1981 był jednym z sygnatariuszy porozumień ustrzycko-rzeszowskich. W stanie wojennym wielokrotnie zatrzymywany; kierował strukturami podziemnymi NSZZ „Solidarność" Rolników Indywidualnych. W grudniu 1988 r. został członkiem Komitetu Obywatelskiego. Brał udział w obradach „okrągłego stołu". Twórca niezależnego politycznego ruchu ludowego. Po 1989 r. przez dwie kadencje pełnił funkcję wicemarszałka odrodzonego Senatu RP. Zmarł 6 marca 2001 r.

J. Ślisz łączył patriotyzm i przywiązanie do ziemi ojczystej, walkę o wolną Polskę i służenie jej z wrażliwością społeczną na los pojedynczego człowieka. Należał do tych, którzy nie spoczęli po zwycięstwie, lecz z pełną energią przystąpili do budowy nowej, demokratycznej i wolnej Polski. Pełniąc funkcję wicemarszałka Senatu zawsze potrafił przełożyć interes państwa nad interes partykularny.

23 marca, w 17. rocznicę śmierci Józefa Ślisza dawni współpracownicy marszałka, działacze społeczni, przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych oraz przyjaciele złożyli na Jego grobie na cmentarzu w Łące wieńce i kwiaty. Mszę św. w miejscowym kościele odprawił arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga.

Teofil Łosiewski

Fot. autor

Gazeta Sołecka, Ner 3(304), str. 44

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5