• Zobacz więcej
Laureaci Konkursu Sołtys Roku 2019 wybrani!

Laureaci Konkursu Sołtys Roku 2019 wybrani!

Na posiedzeniu w dniu 18 czerwca 2020 roku Kapituła Konkursu „Sołtys Roku” wyłoniła laureatów 18. edycji Konkursu „Sołtys Roku”. Równorzędne...

Dziś i jutro polskiego rolnictwa

Dziś i jutro polskiego rolnictwa

O tym, jaki jest stan polskiego rolnictwa, jakie w nim zaszły zmiany od naszego wejścia do UE i z jakimi problemami ono się boryka oraz jakie...

Najciekawsze Wsie z certyfikatami!

Najciekawsze Wsie z certyfikatami!

Dziesięć wsi odebrało certyfikaty uczestnictwa w Sieci Najciekawszych Wsi. Są to miejscowości gminne: Gniewino, Istebna, Jemielnica oraz wsie:...

 • Laureaci Konkursu Sołtys Roku 2019 wybrani!

  Laureaci Konkursu Sołtys Roku 2019...

 • Dziś i jutro polskiego rolnictwa

  Dziś i jutro polskiego rolnictwa

 • Najciekawsze Wsie z certyfikatami!

  Najciekawsze Wsie z certyfikatami!

7 2020

superdeoa

6H1CK1De

agrotech 2020 zmiana terminu

akte2

Spławie inspiruje i aktywizuje

Pod takim hasłem przebiegał pierwszy „Kiermasz umiejętności, dziedzictwa i talentów” zorganizowany przez mieszkańców sołectwa Spławie w ostatnią niedzielę wakacji.
Przybyło mnóstwo mieszkańców, którzy podziwiali wytwory utalentowanej społeczności. Pokazali oni jak ważna a zarazem przyjemna jest integracja wśród lokalnej, wiejskiej społeczności. Inicjatywie sprzyjała również pogoda, która była niezbędnym czynnikiem do osiągnięcia sukcesu, gdyż wszystko odbyło się na wiejskim placu, systematycznie rozbudowywanym dzięki funduszowi sołeckiemu.
Spławie położone jest w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim, w gminie Golina. Mieszkańcom lideruje i pobudza ich do działania sołtys Anna Kapturska, która w tegorocznej, czwartej już edycji konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” zdobyła pierwsze miejsce w kategorii „Najaktywniejszy mieszkaniec wsi”. Niewątpliwie poruszyło to społeczność lokalną, co zaowocowało nowym pomysłem, którego realizacja zmierzała do integracji i wzajemnego poznania. Organizacja kiermaszu była materializacją naturalnej potrzeby współpracy mieszkańców wsi . Nawiązywała też do przeszłości wsi. Stąd w nazwie przedsięwzięcia znalazło się dziedzictwo. Miało to też swoje odzwierciedlenie na stoisku, które zorganizował Józef Jakób, zasłużony członek rady sołeckiej a zarazem prezes OSP, i na którym prezentował różnego rodzaju przedmioty użytku domowego i gospodarskiego stosowane w przeszłości. Młodzi ludzie z zainteresowaniem oglądali sprzęt do mierzenia zawartości tłuszczu w mleku, żelazko na węgiel czy wentylator powietrza.
Na kilkunastu stoiskach mieszkańcy demonstrowali swoje talenty i rozmaite wyroby wytwarzane z pasją oraz lokalne produkty, w tym miód z miejscowej pasieki. Stoiska ustroili według własnych pomysłów i trzeba przyznać, że były to estetyczne wykonania, co przyciągało przybyłych gości. Chętnie opowiadali o swoich pasjach i dzielili się umiejętnościami. Wystawili efektowne wyroby z drewna i papieru wykonane m. in. techniką decoupage oraz wikliny papierowej. Były tam rozmaite stroiki okazjonalne oraz kartki okolicznościowe, zioła wraz z drukowaną informacją o niezwykłych właściwościach leczniczych np. żyworódki, ręcznie wydziergane na drutach i szydełkiem przez gospodynie serwetki, serwety itp. Również młodsze artystki prezentowały swoje talenty techniczno-malarskie. Kiermasz znakomicie integrował wszystkie pokolenia.
Pracownicy Domu Kultury w Golinie przygotowali stoisko, na którym zachęcali młodych mieszkańców do udziału w zajęciach proponowanych w ramach swojej działalności. Stamtąd dzieci odchodziły z balonikami oraz kolorowo pomalowanymi buźkami. Trzeba dodać, że Spławie to wieś z przyszłością, pełna młodych osób i odważnych, spontanicznych maluchów, lubiących wzajemne towarzystwo. Dzieci bardzo chętnie skosztowały ślimaków po burgundzku, a następnie obserwowały wyścig tych małych mięczaków, ale nie biernie, bo miały za zadanie wytypować zwycięzców. Zaś opiekunka stoiska pani Kamila Wiereszko, oznaczyła „zawodników” numerkami. Zwierzątka miały do pokonania kilkanaście centymetrów, co zwycięzcy zajęło ponad 2 minuty. Ślimaki pochodziły z miejscowej hodowli  Grzegorza Talewicza, gdzie produkuje się ich 20 ton i skąd są eksportowane do Hiszpanii.
Wystawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy z rąk burmistrza Goliny Mirosława Durczyńskiego.
Innym pozytywnym efektem projektu było utworzenie logo wsi, które nawiązuje do jej historii, a wykorzystano je do przygotowania dyplomów. Życzliwością wykazali się pracownicy Domu Kultury, którzy przelali na papier wizję stworzoną przez sołtyskę Annę Kapturską. Dyrektor Damian Ciesielski wraz z animatorką kultury Edytą Jachnik użyczyli swoich zdolności artystycznych wykonując projekt logo.
Stoiska nie były jedyną atrakcją w to piękne niedzielne popołudnie. Zgromadzeni mieszkańcy bawili się przy akompaniamencie muzyki, próbując lokalnych potraw przygotowanych przez aktywnych mieszkańców. Nie zabrakło tradycyjnych drożdżowych wypieków i innych słodkości oraz smalcu ze skwarkami w towarzystwie kiszonych ogórków. Można było skosztować sarniny oraz spróbować grochówki z kotła dzięki sponsorowi, lokalnej firmie Gumex Noclegi oferującej na co dzień w swym barze smaczne, domowe posiłki. Jak łatwo się domyślić panie obsługujące stoisko miały sporo pracy i wykazały się nie lada sprawnością.
Kiermasz stał się ogromnym sukcesem, dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz wsparciu finansowemu przedsiębiorstw z terenu sołectwa, w tym firmy Truck BP Scania, przy niewielkim użyciu środków z funduszu sołeckiego.
Anna Kapturska czuwająca nad wszystkimi działaniami składającymi się na kiermasz powiedziała: „Chcę żeby moje dotychczasowe doświadczenie zawodowe i umiejętności przyczyniły się do pomocy innym oraz rozwoju Spławia. Cieszę się, kiedy tu się dobrze dzieje. Żyję dla mieszkańców i to ich entuzjazm najbardziej mnie buduje”.
 

Tekst i zdjęcia Grażyna Sędziak

Gazeta Sołecka, Nr 10(286), str. 10-11

 • 1
 • 10
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9