TRAINER baner1000-x-100-mm
Unia Europejska dla Ciebie

Unia Europejska dla Ciebie

  Dowiedz się dlaczego warto iść na eurowybory

Na co nam ta Unia?

Na co nam ta Unia?

– Dostajemy coraz mniej pieniędzy od Unii. A coraz więcej jej wpłacamy. To po co nam ta Unia? – Coraz częściej słyszę takie pytania od...

Laureaci Konkursu „Sołtys Roku 2018”

Laureaci Konkursu „Sołtys Roku 2018”

Znamy już laureatów 17. edycji ogólnopolskiego Konkursu „Sołtys Roku”.  Kapituła Konkursu pod przewodnictwem redaktor naczelnej „Gazety...

 • Unia Europejska dla Ciebie

  Unia Europejska dla Ciebie

 • Na co nam ta Unia?

  Na co nam ta Unia?

 • Laureaci Konkursu „Sołtys Roku 2018”

  Laureaci Konkursu „Sołtys Roku 2018”

maj2019

450x100px Autostrada2019 pl gs 2019-03-01

reutter2

akte2

Konferencja i dożynki w Tarnowcu

W niedzielę 10 września w Sanktuarium Narodzenia Matki Boskiej Tarnowcu odbyła się IV konferencja sołtysów i środowisk wiejskich oraz dożynki. Sanktuarium ustanowione zostało przez biskupa Kazimierza Górnego jako Sanktuarium zawierzenia rolników i środowisk wiejskich. Z tej to racji już po raz czwarty zorganizowana została przez Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Podkarpackiego w/w Konferencja z udziałem 130 osób oraz dożynki organizowane wspólnie przez Stowarzyszenie i Diecezjalnego Duszpasterza rolników.

sps2017
W tym roku tematyka konferencji składała się z trzech zagadnień: pierwsza przedpołudniowa część to prezentacja prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Marii Fajger na tematy dotyczące działań Agencji, drugi temat to możliwości pozyskiwania dotacji w ramach programów PROW – przedstawił z-ca dyrektora departamentu Paweł Stokłosa. Piotr Kędrek – Dyr. Departamentu rolnictwa i geodezji w Urzędzie Marszałkowskim przedstawił Prezentację „Programu hodowli bydła w województwie podkarpackim”. Wszystkie tematy wzbudziły spore zainteresowanie uczestników, gdyż dotyczyły aktualnie podejmowanych działań na terenie naszego województwa.
W konferencji udział wzięli: rolnicy, sołtysi, członkinie KGW, przedsiębiorcy branży rolno-spożywczej oraz zaproszeni goście. Po prezentacjach uczestnicy konferencji wzięli udział we mszy dożynkowej, podczas której poświęcono 17 pięknych wieńców, poczty wieńcowe otrzymały pamiątkowe statuetki. W mszy wzięło udział około 5 tysięcy wiernych.
Po mszy uczestnicy wysłuchali występu zespołu z Mszany k. Dukli prowadzonego przez prowadzonego przez Ewę Kaczmarską-Więckowską sołtyskę tej wsi a zarazem prezeskę Koła Sołtysów powiatu krośnieńskiego. Trzeba też wspomnieć o obfitym poczęstunku przygotowanym przez panie z KGW całej parafii, oraz o ufundowanym przez Urząd Marszałkowski gulaszu z wołowiny.
Po konferencji dyskutowano na tematy dotyczące wsi i rolnictwa oraz wypracowano wnioski pokonferencyjne które przekazane zostaną instytucjom, których dotyczą.
Konferencję i dożynki wspomógł finansowo sponsor strategiczny firma „GAZ SYSTEM” za co składamy serdeczne podziękowania prezesowi Tomaszowi Stępniowi i dyrektorowi Oddziału Tarnów Krystianowi Liszce oraz Michałowi Habratowi.
Dziękujemy Zarządowi Urzędu Marszałkowskiego, szczególnie marszałkowi Władysławowi Ortylowi, wicemarszałkowi Lucjanowi Kuzniarowi i dyrektorowi Piotrowi Kędrkowi.
Dziękujemy Bankowi BGŻ BNP Paribas, szczególnie Tadeuszowi Wójcikowi.
Podziękowania składam Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego reprezentowanej przez prezesa Mariusza Bednarza.
Za wsparcie dziękuję firmie Polska Grupa Energetyczna Obrót - dyrektor Marlenie Skrzydłowskiej oraz Januszowi Magoniowi.
Podziękowania za piękne i praktyczne pamiątki składam wójtowi gminy Janowi Czubikowi.
Dziękuję Prezes Stowarzyszenia Winiarzy Jasielskich Barbarze Czajce za przekazanie do degustacji wina produkowane przez winiarzy naszego powiatu.
W słodycze zaopatrzył nas „Agrohurt” Rzeszów, dziękujemy.
Organizatorami uroczystości byli: Parafia Tarnowiec, Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Podkarpackiego, Gminny Ośrodek Kultury.
Patronat objęli: Władysław Ortyl – Marszałek województwa podkarpackiego, Adam Pawluś – Starosta jasielski, Ireneusz Niewiarowski – Prezes krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.


Stanisław Lawera
Fot. P. Kosiński
Gazeta Sołecka Nr 10(298)

 

 • 1512
 • DSCN2235
 • DSCN2240
 • DSCN2252
 • img15
 • img34