mntr2017
Sezon inwestycji drogowych rozpoczęty

Sezon inwestycji drogowych rozpoczęty

Dzięki dofinansowaniu ze źródeł zewnętrznych, spoza gminnych budżetów, mieszkańcy wielu gmin w Polsce będą mogli poruszać się lepszymi...

Agrotech w zimowej aurze

Agrotech w zimowej aurze

Od 16 do 18 marca w Kielcach odbywały się XXIV Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech, jedna z największych w Europie imprez...

Laureaci Konkursu „Sołtys Roku 2017”

Laureaci Konkursu „Sołtys Roku 2017”

Znamy już laureatów 16. edycji ogólnopolskiego Konkursu „Sołtys Roku”. Kapituła Konkursu pod przewodnictwem redaktor naczelnej „Gazety...

 • Sezon inwestycji drogowych rozpoczęty

  Sezon inwestycji drogowych rozpoczęty

 • Agrotech w zimowej aurze

  Agrotech w zimowej aurze

 • Laureaci Konkursu „Sołtys Roku 2017”

  Laureaci Konkursu „Sołtys Roku 2017”

maj2019

baner int 450-x-100px internetowy

superdeo

 

akte2

Konferencja i dożynki w Tarnowcu

W niedzielę 10 września w Sanktuarium Narodzenia Matki Boskiej Tarnowcu odbyła się IV konferencja sołtysów i środowisk wiejskich oraz dożynki. Sanktuarium ustanowione zostało przez biskupa Kazimierza Górnego jako Sanktuarium zawierzenia rolników i środowisk wiejskich. Z tej to racji już po raz czwarty zorganizowana została przez Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Podkarpackiego w/w Konferencja z udziałem 130 osób oraz dożynki organizowane wspólnie przez Stowarzyszenie i Diecezjalnego Duszpasterza rolników.

sps2017
W tym roku tematyka konferencji składała się z trzech zagadnień: pierwsza przedpołudniowa część to prezentacja prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Marii Fajger na tematy dotyczące działań Agencji, drugi temat to możliwości pozyskiwania dotacji w ramach programów PROW – przedstawił z-ca dyrektora departamentu Paweł Stokłosa. Piotr Kędrek – Dyr. Departamentu rolnictwa i geodezji w Urzędzie Marszałkowskim przedstawił Prezentację „Programu hodowli bydła w województwie podkarpackim”. Wszystkie tematy wzbudziły spore zainteresowanie uczestników, gdyż dotyczyły aktualnie podejmowanych działań na terenie naszego województwa.
W konferencji udział wzięli: rolnicy, sołtysi, członkinie KGW, przedsiębiorcy branży rolno-spożywczej oraz zaproszeni goście. Po prezentacjach uczestnicy konferencji wzięli udział we mszy dożynkowej, podczas której poświęcono 17 pięknych wieńców, poczty wieńcowe otrzymały pamiątkowe statuetki. W mszy wzięło udział około 5 tysięcy wiernych.
Po mszy uczestnicy wysłuchali występu zespołu z Mszany k. Dukli prowadzonego przez prowadzonego przez Ewę Kaczmarską-Więckowską sołtyskę tej wsi a zarazem prezeskę Koła Sołtysów powiatu krośnieńskiego. Trzeba też wspomnieć o obfitym poczęstunku przygotowanym przez panie z KGW całej parafii, oraz o ufundowanym przez Urząd Marszałkowski gulaszu z wołowiny.
Po konferencji dyskutowano na tematy dotyczące wsi i rolnictwa oraz wypracowano wnioski pokonferencyjne które przekazane zostaną instytucjom, których dotyczą.
Konferencję i dożynki wspomógł finansowo sponsor strategiczny firma „GAZ SYSTEM” za co składamy serdeczne podziękowania prezesowi Tomaszowi Stępniowi i dyrektorowi Oddziału Tarnów Krystianowi Liszce oraz Michałowi Habratowi.
Dziękujemy Zarządowi Urzędu Marszałkowskiego, szczególnie marszałkowi Władysławowi Ortylowi, wicemarszałkowi Lucjanowi Kuzniarowi i dyrektorowi Piotrowi Kędrkowi.
Dziękujemy Bankowi BGŻ BNP Paribas, szczególnie Tadeuszowi Wójcikowi.
Podziękowania składam Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego reprezentowanej przez prezesa Mariusza Bednarza.
Za wsparcie dziękuję firmie Polska Grupa Energetyczna Obrót - dyrektor Marlenie Skrzydłowskiej oraz Januszowi Magoniowi.
Podziękowania za piękne i praktyczne pamiątki składam wójtowi gminy Janowi Czubikowi.
Dziękuję Prezes Stowarzyszenia Winiarzy Jasielskich Barbarze Czajce za przekazanie do degustacji wina produkowane przez winiarzy naszego powiatu.
W słodycze zaopatrzył nas „Agrohurt” Rzeszów, dziękujemy.
Organizatorami uroczystości byli: Parafia Tarnowiec, Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Podkarpackiego, Gminny Ośrodek Kultury.
Patronat objęli: Władysław Ortyl – Marszałek województwa podkarpackiego, Adam Pawluś – Starosta jasielski, Ireneusz Niewiarowski – Prezes krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.


Stanisław Lawera
Fot. P. Kosiński
Gazeta Sołecka Nr 10(298)

 

 • 1512
 • DSCN2235
 • DSCN2240
 • DSCN2252
 • img15
 • img34