EFR baner 940x100 2
Sołtysowa, sołtyska, czy pani sołtys?

Sołtysowa, sołtyska, czy pani sołtys?

28 listopada 1918 roku kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. W tym roku obchodziliśmy zatem 100. rocznicę tego wydarzenia. Nie wszyscy...

Startuje 17 edycja Konkursu „Sołtys Roku”!

Startuje 17 edycja Konkursu „Sołtys Roku”!

Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń na Konkurs „Sołtys Roku 2018”. Wypełnioną kartę zgłoszeniową wraz z oświadczeniami  należy wypełnić,...

Laureaci Konkursu „Sołtys Roku 2017”

Laureaci Konkursu „Sołtys Roku 2017”

Znamy już laureatów 16. edycji ogólnopolskiego Konkursu „Sołtys Roku”. Kapituła Konkursu pod przewodnictwem redaktor naczelnej „Gazety...

 • Sołtysowa, sołtyska, czy pani sołtys?

  Sołtysowa, sołtyska, czy pani sołtys?

 • Startuje 17 edycja Konkursu „Sołtys Roku”!

  Startuje 17 edycja Konkursu „Sołtys...

 • Laureaci Konkursu „Sołtys Roku 2017”

  Laureaci Konkursu „Sołtys Roku 2017”

2019 01

2019-01-24-Baner-Arbos-Gazeta-Solecka-450x100-pikseli

kliknij

ekotech 2019 450x100

kolagen

akte2

Konferencja i dożynki w Tarnowcu

W niedzielę 10 września w Sanktuarium Narodzenia Matki Boskiej Tarnowcu odbyła się IV konferencja sołtysów i środowisk wiejskich oraz dożynki. Sanktuarium ustanowione zostało przez biskupa Kazimierza Górnego jako Sanktuarium zawierzenia rolników i środowisk wiejskich. Z tej to racji już po raz czwarty zorganizowana została przez Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Podkarpackiego w/w Konferencja z udziałem 130 osób oraz dożynki organizowane wspólnie przez Stowarzyszenie i Diecezjalnego Duszpasterza rolników.

sps2017
W tym roku tematyka konferencji składała się z trzech zagadnień: pierwsza przedpołudniowa część to prezentacja prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Marii Fajger na tematy dotyczące działań Agencji, drugi temat to możliwości pozyskiwania dotacji w ramach programów PROW – przedstawił z-ca dyrektora departamentu Paweł Stokłosa. Piotr Kędrek – Dyr. Departamentu rolnictwa i geodezji w Urzędzie Marszałkowskim przedstawił Prezentację „Programu hodowli bydła w województwie podkarpackim”. Wszystkie tematy wzbudziły spore zainteresowanie uczestników, gdyż dotyczyły aktualnie podejmowanych działań na terenie naszego województwa.
W konferencji udział wzięli: rolnicy, sołtysi, członkinie KGW, przedsiębiorcy branży rolno-spożywczej oraz zaproszeni goście. Po prezentacjach uczestnicy konferencji wzięli udział we mszy dożynkowej, podczas której poświęcono 17 pięknych wieńców, poczty wieńcowe otrzymały pamiątkowe statuetki. W mszy wzięło udział około 5 tysięcy wiernych.
Po mszy uczestnicy wysłuchali występu zespołu z Mszany k. Dukli prowadzonego przez prowadzonego przez Ewę Kaczmarską-Więckowską sołtyskę tej wsi a zarazem prezeskę Koła Sołtysów powiatu krośnieńskiego. Trzeba też wspomnieć o obfitym poczęstunku przygotowanym przez panie z KGW całej parafii, oraz o ufundowanym przez Urząd Marszałkowski gulaszu z wołowiny.
Po konferencji dyskutowano na tematy dotyczące wsi i rolnictwa oraz wypracowano wnioski pokonferencyjne które przekazane zostaną instytucjom, których dotyczą.
Konferencję i dożynki wspomógł finansowo sponsor strategiczny firma „GAZ SYSTEM” za co składamy serdeczne podziękowania prezesowi Tomaszowi Stępniowi i dyrektorowi Oddziału Tarnów Krystianowi Liszce oraz Michałowi Habratowi.
Dziękujemy Zarządowi Urzędu Marszałkowskiego, szczególnie marszałkowi Władysławowi Ortylowi, wicemarszałkowi Lucjanowi Kuzniarowi i dyrektorowi Piotrowi Kędrkowi.
Dziękujemy Bankowi BGŻ BNP Paribas, szczególnie Tadeuszowi Wójcikowi.
Podziękowania składam Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego reprezentowanej przez prezesa Mariusza Bednarza.
Za wsparcie dziękuję firmie Polska Grupa Energetyczna Obrót - dyrektor Marlenie Skrzydłowskiej oraz Januszowi Magoniowi.
Podziękowania za piękne i praktyczne pamiątki składam wójtowi gminy Janowi Czubikowi.
Dziękuję Prezes Stowarzyszenia Winiarzy Jasielskich Barbarze Czajce za przekazanie do degustacji wina produkowane przez winiarzy naszego powiatu.
W słodycze zaopatrzył nas „Agrohurt” Rzeszów, dziękujemy.
Organizatorami uroczystości byli: Parafia Tarnowiec, Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Podkarpackiego, Gminny Ośrodek Kultury.
Patronat objęli: Władysław Ortyl – Marszałek województwa podkarpackiego, Adam Pawluś – Starosta jasielski, Ireneusz Niewiarowski – Prezes krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.


Stanisław Lawera
Fot. P. Kosiński
Gazeta Sołecka Nr 10(298)

 

 • 1512
 • DSCN2235
 • DSCN2240
 • DSCN2252
 • img15
 • img34