EFR baner 940x100 2
Sołtysowa, sołtyska, czy pani sołtys?

Sołtysowa, sołtyska, czy pani sołtys?

28 listopada 1918 roku kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. W tym roku obchodziliśmy zatem 100. rocznicę tego wydarzenia. Nie wszyscy...

Startuje 17 edycja Konkursu „Sołtys Roku”!

Startuje 17 edycja Konkursu „Sołtys Roku”!

Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń na Konkurs „Sołtys Roku 2018”. Wypełnioną kartę zgłoszeniową wraz z oświadczeniami  należy wypełnić,...

Laureaci Konkursu „Sołtys Roku 2017”

Laureaci Konkursu „Sołtys Roku 2017”

Znamy już laureatów 16. edycji ogólnopolskiego Konkursu „Sołtys Roku”. Kapituła Konkursu pod przewodnictwem redaktor naczelnej „Gazety...

  • Sołtysowa, sołtyska, czy pani sołtys?

    Sołtysowa, sołtyska, czy pani sołtys?

  • Startuje 17 edycja Konkursu „Sołtys Roku”!

    Startuje 17 edycja Konkursu „Sołtys...

  • Laureaci Konkursu „Sołtys Roku 2017”

    Laureaci Konkursu „Sołtys Roku 2017”

2019 01

2019-01-24-Baner-Arbos-Gazeta-Solecka-450x100-pikseli

kliknij

ekotech 2019 450x100

kolagen

akte2

Uwaga rady gmin! Powtórka uchwały „za”!


Uczulamy te rady gmin, które przed dniem 20 marca 2014 r. uchwaliły zgodę na wyodrębnienie w budżecie swojej gminy środków funduszu sołeckiego! Będą musiały one w br. jeszcze jeden raz podjąć uchwałę o wyrażeniu zgody na wyodrębnienie środków funduszu w budżecie na 2016 r. Muszą to uchwalić w ustawowym terminie do dnia 31 marca 2015 r.

Czasu pozostało więc mało! Jeśli tego nie uczynią do końca marca br. fundusz sołecki nie będzie u nich funkcjonował w 2016 r. Dlaczego tak się stanie? Bo nowa ustawa z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim weszła w życie z dniem 20 marca 2014 r. A prawo nie działa wstecz. Skutkuje to tym, że uchwały rad gmin podjęte przed dniem 20 marca 2014 r. nie są objęte przepisami art. 2 ust. 3 nowej ustawy, który stanowi, cyt.: „Uchwała o wyrażeniu zgody na wyodrębnienie funduszu ma zastosowanie do kolejnych lat budżetowych następujących po roku, w którym została podjęta”. Przepis ten w odniesieniu do tych gmin zadziała na kolejne lata budżetowe dopiero wtedy, kiedy w br. uchwalą, że się zgadzają na wyodrębnienie w budżecie funduszu na przyszły rok budżetowy. Nie dotyczy to rad gmin, które w ub.r. zgodę na wyodrębnienie w formie uchwały podjęły między dniem 20 marca 2014 r. a 31 marca 2014. One nie muszą w br. do końca marca podejmować już żadnej uchwały w sprawie funduszu sołeckiego, jeśli chcą aby funkcjonował on w następnych latach. Uchwała, którą podjęły w ub.r. „za” funduszem objęta została bowiem przepisami nowej ustawy, co jest równoznaczne z tym, że ma ona zastosowanie nie tylko do br., ale i do kolejnych lat budżetowych.

(treść tekstu skonsultowana z mec. Rafałem Trykozko)

Joanna Iwanicka